www.vipbakim.com

Ciltte Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Hassas ciltler bakıma ihtiyaç duyabilecek olan ve dikkat edilmesi gereken bir cilt tipidir. Hassas ciltlerde öncelikle cildi korumak beslemek sıcak soğuk değişimlerinden uzak durmak gerekmektedir. Hassas ciltli kişilerde görülebilecek yaygın cilt rahatsızlıkları ciltte kızarma karıncalanma kabarıklık kaşıntı ve pullanma sorunlarıdır. Hassas ciltlerin sıcak ve soğuğa karşı duyarlı olmalarının nedeni ciltlerinin ince bir bariyere sahip olmasından dolayıdır.

Cilt ince olmasından dolayı içerisindeki kılcal damarlar dış yüzeyde belirir ve görünürler. Cildin inceliği nedeni ile kılcal damar çatlamaları bu ciltlerde çok sıklıkla görülmektedir.Hassas ciltlerde alerji sorunları özellikle yanaklarda ve burunda daha sıklıkla görünmekte olup alerjiye duyarlı ciltlerde birçok noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Alerji sorunu yaşayan ciltler öncelikle alerjinin neden kaynaklandığını iyi bilmesi gerekmektedir hassas ciltlerde özellikle yaşanılan sorunlardan biri olan kaşıntı problemi oldukça can sıkıcı ve rahatsızlık verici bir durumdur.

Cilt sıcak ortamda kızarır ve kaşınmaya başlar soğuk ortamda pul pul dökülmeye başlar ve yine kızarma problemi yaşar. Ancak cildin esnek olması ve e vitamini ile desteklenmesi sonucu cilt daha çok güçlenir ve kuvvetlenir. Hassas ciltlerde sıkıntı yaratabilecek bir diğer durumda özellikle kılcal damar problemidir. Kılcal damar problemi özellikle yüzde boyunda ve göğüs bölgesinde sıklıkla görünmekte olup tek çözümü kılcal damar probleminin lazer uygulamasıdır.

Lazer ile sonuca ulaşabilecek olan kılcal damar problemi yaşayan kişiler özellikle buhar banyoları hamam sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmamaları gerekmektedir. Sıcak ortamlarda bulunan kılcal damar problemi yaşayan kişilerde kızarmalar çok daha sıklıkla olmakla birlikte özellikle yanak ve burunda belirgin kızarıklıklar oluşmaktadır. Evinizde uygulayabileceğiniz cilt bakım yöntemleri arasında özellikle kızarıklığı önleyebilmesi adına alkolsüz ürünler tercih edilmeli ve içeriğinde sülfat bulunmayan ürünler kullanılmalıdır.

Peeling ve bazı yüz maskeleri alerji problemi yaşayan kişiler için doğru yöntem degildir. Sürekli kızaran ve alerji durumu olan cilt yüz peelingleri ve aşındırıcı temizleme ürünleri ile birlikte daha çok yıpranabilir ve kaşıntı kızarma gibi birçok rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Alerji probleminiz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir dermatoloğa giderek şikayetinizi belirttikten sonra bir alerji testi yaptırmalısınız. Alerji testinde özellikle neye alerjiniz olduğu ortaya çıkacaktır.

Genellikle ev akarları ve toza karşı alerjisi bulunan kişilerde kaşıntılar ve kızarmalar oluşabilmektedir. Kızarıklığı ve kaşıntıyı önleyebilecek olan kremler merhemler veya alkolsüz yüz temizleme ürünleri bu tarz ciltlerde kullanılmakta ve hassasiyeti bir nebze olsun hafifletebilmektedir. Ciltte sadece kaşıntı problemi yaşıyorsanız ve bu durum kronik hale gelmiş ve sürekli kaşındığınızı anımsıyorsanız o halde mutlaka etrafınızdaki ve bulunduğunuz ortamda herhangi bir şeye alerjiniz var demektir.

Alerji testi ile kolaylıkla ortaya çıkabilecek olan durumda neye alerjiniz olduğu size belirtilerek bu konuda tedbirler almanız ve buna göre hareket ediyor olmanız çok önemlidir. Hassas ciltlerde alerji sorunları çok sıklıkla yaşanabilmekle birlikte yüzde dirseklerde burun kısmında yanaklarda göğüs bölgesinde ani kızarma parça parça kızarma şeklinde görünmektedir. Hassas ciltlerde cilt hastalıkları arasında büyük sorun teşkil eden rose hastalığı da yine yüzün ve ya göğsün belli bir bölümünde oluşan ve koyu kırmızı renkte olan tek parça kızarıklık veya birden çok kızarıklık halidir. Ancak bu durumlar dermatolog tedavisi ile ve lazer tedavi şekli ile geçebilecek türden rahatsızlıklarıdır. Genetik olmamakla birlikte genetik olma ihtimali de tabi ki vardır.

Ailede herhangi bir kişide bu tarz cilt hastalıkları yokken sizde olabilir. Bu durum cildin yapısı inceliği ve hassaslığı ile alakalı bir durum olup hassas ciltli kişilerin mutlaka güneş alerjileri de olmasından dolayı güneşe çıkarken yüksek koruma faktörlü kremler kullanılıyor olması son derece önemlidir.Güneş koruyucu kremler hassas ciltte bir koruma kalkanı oluşturarak cildin hem fazla kızarmasını hem de cildin yeniden kızarma ve pullanma şeklinde kızarıklar oluşmasını engeller. Hassas ciltler bakımı en zor cilt tipidir. Her cilt temizleme ürününü kullanamazsınız. Buhar banyosu yapamazsınız ya da yaptıramazsınız. Peeling işlemleri hassas ciltlere zarar verir bu nedenden dolayı kullanamazsınız. Bazı nemlendirici ürünleri kullanamazsınız içeriğinde sülfat vardır.

Alkollü tonikler veya yüz temizleme jelleri gibi içinde aşındırıcı olan ve sert granüllü temizleme ürünlerini hassas ciltlerde kullanamazsınız. Özel cilt bakımları ve daha çok besleyici bakım ürünleri hassas ve alerjik ciltlerde kullanılmalı ve cildin güçlenmesine yönelik bakımlar yapılmalıdır. Özelikle evde yapabileceğiniz kuvvetlendirici maskeler veya temizleme ürünleri hassas ciltlerde çok işe yaramaktadır.

Alkollü tonik kesinlikle kullanılmaması gereken bir cilt tipi olmakla birlikte cildin temizliği gül suyu maden suyu gibi çeşitli mineral içerikleri yüksek olan sıvılarla yapılmalıdır. Hassas ve alerjik ciltler makyaj konusunda da çok dikkat etmeleri gerekmekte ve mutlaka kullanacakları ürünlerde spf koruyucu olmasına yani güneş koruyucu olmasına dikkat edilmelidir. Alerjik ve hassas ciltler sabahları ciltlerini kurutmayan ve içeriğinde alkol barındırmayan bir temizleyici ile iyice yıkamalı gül suyu veya maden suyu ile cildini ferahlatmalıdır daha sonrasında ise kaliteli bir nem özeliğine sahip nemlendirici bakım ürünleri ile cildinizi çok iyi bir şekilde nemlendiriyor olmalısınız. Cildinize süt banyoları yapabilir ve cildinizi beslemeye yönelik bakımları evinizde de gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.