www.vipbakim.com

Kuru ciltlerin yapması gerekenler

Kuru ciltlerin yapması gerekenler

Cildin kuru olmasının başlıca sebepleri vardır.Cilt hastalığında kuru cildin önemli bir yer taşıdığı biliniyor.Yaşlılarda da sıklıkla cilt kuruluğu görülebiliyor.Bunların dışında,bazı hastalıklar da cilt kurumasına ve cilt kaşıntılarına yol açabiliyor.

Neler yapılması gerekir?

Cilt yüzeyini biriken kirden ve terden arındırmak için düzenli olarak cildi temizlemek gerekir.Özellikle kuru ciltleri gerginleştiren,sıcak su ile duş almaktan kaçınmak gerekiyor.Çünkü sıcak,cildin en önemli yapıtaşlarmdan hidrolipid sistemini yok etmektedir.

Bu yüzden kuru ciltlerde,sabun içermeyen temizlik ürünleri kullanmak daha uygundur.Ultra Viyole ışınları kuru ciltlere ciddi hasar vermektedir.Cildi kurutan temizlik ürünleri dışında çamaşırlarda ve giysilerde kalan deterjan artıkları, cildin tahriş olmasına sebep olabilir.

Bunun için çamaşırları çok iyi durulamak gerekiyor.Kuru cildin en belirgin özellikleri arasında çabuk kırışması,yağ ve nem oranının düşük olması olabilir.Cildin çok fazla kuruması ortalama %30’lardaki su depolarını %10 oranında azaltır.Bu da cildin koruyucu fonksiyonların bozar.

Kuru ciltlerin yapması gerekenler?

Elma sirkesi,cilt yapısını büyük ölçüde düzeltiyor.Elma sirkesi,kuru cildi tahriş etmeden temizler ve rahatlatır.İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde,cildin su ihtiyacını karşılayarak pürüzsüz görünmesini sağlar.Elma sirkesi,aynı oranda cildin benzeri bir pH değerine sahip olmasıyla da cildin yenilenmesine yardımcı olur.Bunun sayesinde cildin su ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

► Kuru ciltlerin gün içerisinde 10 dakikadan uzun süre duş veya banyo alması uygun değildir.Üstelik suyun çok sıcak olması da cildin fazla kurumasına yol açar.

► Duş yada banyodan sonra vücudunuzu yumuşak bir havlu ile ufak baskılar uygulayarak kurulayın.Böylelikle olası tahrişleri önleyebilirsiniz.

► Kesinlikle sabun kullanmayın.Özellikle sabun içermeyen ürünleri tercih edebilirsiniz.Banyo sonrasında vücudunuzu her zaman kremlemeniz tahrişleri önmelemek açısından önemlidir

► Düzenli vücut hareketleriyle spor yaparak vücudun kan dolaşımını hızlandırmak kuru ciltlere oldukça faydalıdır.

► Kaşıntı yapabilecek giysilerden uzak durun.

► Yeni bir kıyafet aldığınızda giymeden önce yıkayarak kumaştaki tahriş edebilicek kimyasalları önleyebilirsiniz.

► Günde en az iki litre sıvı tüketin.Cildinizi

Bu makaleyi yararlı buldunuz mu?
Evet1
Hayır0
Powered by Helpful

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular