www.vipbakim.com

İçeriğinde En Çok Lif Bulunduran Gıdalar

92
İçeriğinde En Çok Lif Bulunduran Gıdalar

Lif, kan şekeri düşürebilir, kolesterolü kesebilir ve hatta kolon kanserini önleyebilir ve hemoroid kaçınılmasına yardımcı olabilir. Kadınlar günde yaklaşık 25 gram, erkeklerde en az 35 ila 40 almakta, ancak ortalama kişi günde sadece 15 gram almaktadır. Beslenme uzmanları, elyaf  yemleri değil, lif bakımından zengin olan tüm gıdaları yiyerek, lif alımını artırmanın en iyi yoludur.

İşte Yüksek Lifli Gıdaların Listesi Ve Bunları İçeren Lezzetli Yemek Tarifleri

Mısır

Mısır tanelerinin yarısı kadar olan mısırdaki tek bir kulakta 2 gram lif bulunur. Patlamış mısır ayrıca, müthiş ve düşük kalorili bir elyaf kaynağıdır ve üç bardak tüketim başına yaklaşık 3,5 gram elyaf içerir.

Kuru Fasülye

Elyaf, protein ve demir bakımından zengin olmanın yanı sıra beyaz fasulye, bu yüksek tansiyon mücadele besinine yönelik günlük ihtiyacınızın% 25’ini karşılayacak potasyum-1 fincanın en iyi besleyici kaynaklarından biridir. Fasulye gazla karşılaştığında kötü bir rap yakalar, ancak önemli olan, lif alımının kademeli olarak arttırılmasıdır. Şimdilik sadece (düşük lifli) gıdaları yerseniz, aniden günde 40 gram lif yemeye geçmeyin, çünkü bu sindirim sistemine çok fazla stres yaratacaktır.

Kara Fasulye

Siyah fasulye, fincan başına 15 gram lif ve yaklaşık 15 gram protein içeriyor. Onların karanlık, zengin renkleri, güçlü antioksidanlar olan flavonoidlerin, bitki pigmentlerinin yüksek bir içeriğini işaret eder. Diyetinize fasulye ve diğer yüksek lifli gıdaları ekledikçe, daha fazla su içtiğinizden emin olun.

Garbanzo Fasulye

Nohut olarak da bilinir, bu çok yönlü baklagiller iki çeşittir: en yaygın olan açık renk “Kabuli” tipi ve lif ve antioksidan bakımından daha zengin daha koyu “Desi” çeşidi. Garbanzos, Humus ve falafel gibi önemli bir temel öğesidir. Ayrıca, dünyanın en büyük nohut unu üreticisi Hindistan’da yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

lif bulunduran gıdalar

Avokado

Avokado’nun kremalı eti mükemmel bir elyaf kaynağıdır; avokado servisinin iki çorba kaşığı miktarı yaklaşık 2 gram lif ve tüm meyve yaklaşık 10 gram içerir. Avokadolar aynı zamanda çoklu doymamış yağların mükemmel bir kaynağıdır – kolesterolü düşürmenize ve kalp hastalığı riskini azaltmanıza yardımcı olmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.