Diyet

Keçiboynuzu Zayıflatır Mı?

Şifa kaynağı olan keçiboynuzu zayıflatır mı sorusunun cevabını merak eden birçok kişi, bu meyvenin diğer yararlarını öğrenince şaşırıyor.

İçinde şeker olmayan ve tokluk hissi veren keçiboynuzu, birçok yararı olan besinler arasındadır. Özellikle kolesterolü düşürmesi ve solunum yolları rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkilerinin bulunması keçiboynuzunun faydalarının dikkat çekmesini sağlıyor.

İnsanların çiğnemeye üşendiği keçiboynuzunun faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Kemik sağlığına olumlu etkileri vardır,
  • Grip, astım, bronşit gibi sorunların giderilmesinde yararlıdır,
  • Kolesterole iyi gelir ve kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar,
  • Akciğer kanserine iyi geldiği bilinmektedir,
  • Kalp ve damar hastalıklarına yararlı etkileri vardır,
  • Öksürüğün kısa sürede geçmesini sağlar,
  • Zeka gelişiminin olumlu yönde etkilenmesini sağlar.

Peki keçiboynuzunun etkisi bu kadarla sınırlı mı? Sorunun cevabını beslenme uzmanı ve diyetisyen Ece Dikmen’e sorduk.

Keçiboynuzunun Kilo Vermeye Etkisi

Keçiboynuzu uzun sürede çiğnenen bir meyve olduğu için kişinin ağzının yorulmasına ve iştahının kapanmasına neden olur. Yani aç karnına keçiboynuzu tüketmek acıkmayı geciktiri ve tok kalmayı sağlar. Keçiboynuzunu çay şeklinde de tüketebilirsiniz. Bu yüzden yemeklerden 1-1,5 saat önce tüketeceğiniz keçiboynuzu uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Vücudun kalori yakmasını sağlayan keçiboynuzu, ideal kilosuna ulaşmak isteyenler için tercih edilecek bir ara öğün olabilir.

Bilinçli Tüketilmesiyle Keçiboynuzu Kilo Verdirebilir

Çikolata yerine akşama kadar keçiboynuzu yemeniz bir işe yaramaz. Beslenme yanlışları arasında en önemli hataların bunlar olduğu bilinmektedir. Sağlıklı olarak adlandırılan atıştırmalılar ve doğal ürünlerin de aşırı tüketilmesi durumunda kalorilerinin yüksek olacağı unutulmamalıdır. 30 gram keçiboynuzu ve çikolata aynı kalori değerine sahiptir. Bu yüzden ikame edilebilirliğin sonuçlarını da iyi araştırmanız gerekecektir. Tek farkın çikolatadaki kafein olduğunu ifade eden Dikmen, özellikle regl dönemindeki kadınların bu hatalara düşmeleri nedeniyle kilo aldıklarını ifade ediyor.

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilmeli?

Hızlı yemek yiyenler için önemli olan keçiboynuzu uzun süre çiğnendiği için yemeğe olan zamanın uzamasına, bu zaman diliminde ise kişinin açlığının bastırılmasına neden olabilir. Bu da kilo vermeye yardımcı olan bir etken olarak bilinir. Ara öğünlerde keçiboynuzu kemirmek özellikle çocuklar için üst solunum yolu sorunlarını önlemesi açısından iyi bir etki göstermektedir.

(1) Yorum

  1. Cagri çelik says:

    Keçi boynuzunun bu kadar faydalı olduğunu bilmezdim.Bu faydalı bilgileriniz için çok sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.