www.vipbakim.com

Ayak Tırnağı Nasıl Kesilir?

Ayak Tırnağı Nasıl Kesilir?

Tırnaklarınızın ve ayak tırnaklarınızın düzeltilmesi önemlidir. Çok uzun, keskin, sivri ve tehlikeli olabilirler. Çok fazla kesmenize gerek yok yalnızca birkaç hafta içinde tırnaklarınızı düzenli olarak temizleyerek sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınızı kontrol altında tutmak için kullanabileceğiniz ipuçları ve teknikler için okumaya devam edin.

Ellerinizi ve Ayaklarınızı Yıkayın

Kesmeden önce birkaç dakika el ve ayaklarınızı yıkayın. Bu işlem ile büyümeleri yumuşatır ve onları düzeltmek için daha kolay hale getirir. Yıkadıktan sonra ellerinizi ve ayaklarınızı kurutun. Tırnaklarınız kuruduktan kesebilirsiniz. Bu adım özellikle ayak tırnakları için önemlidir. Ayak tırnakları, özellikle ayak başparmağınızdaki tırnaklar daha kalın ve sert olma eğilimindedir.

Kesme Aletini Seçin

Tırnak makası veya manikür makası kullanabilirsiniz. Seçim büyük ölçüde bir tercih meselesidir. Her seçeneğin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun:
Tırnak makası ucuzdur, basittir ve yaygın olarak bulunur. Tırnaklarınızı ayarlanmış bir içbükey kenar boyunca keser. Manikür makasları daha az yaygındır, ancak bazıları onları tercih edebilir. Manikür makaslarıyla tırnaklarınızı düzeltmek için biraz daha incelik gerekebilir. Bununla birlikte, kesmenin yayı üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Adından da anlaşılacağı üzere, manikür makası genellikle el bakımına en uygun yöntemdir.

ayak tırnağı kesmek

Makasların Temiz Olduğundan Emin Olun

Mümkünse kendi tırnak kesme takımlarınızı satın alın ve tırnaklarınız için ayrı setler bulundurun. Temizlik için aletleri düzenli olarak bir dezenfektanla yıkayın. Kesme aletlerini bir kase sıcak sabunlu suda 10 dakika kadar ıslatabilirsiniz.

Tırnakların Nerde Kesildiğine Dikkat Edin

Tırnakların kesilmesi için iyi bir yer ayarladığınızdan emin olun. Eğer tırnak parçalarını yere saçılmış bırakırsanız, başkalarını rahatsız edebilirsin. Tırnaklarınızı çöp kutusuna kırpmayı düşünün.

Çok Fazla Kesmemeye Dikkat Edin

Tırnaklarınızı estetik görünmesi için zorlamayın. Çok derine keserseniz ve hassas cildi çivinin altına sokarsınız enfeksiyon riskinizi artırabilirsiniz. Tırnağınızın uçlarını parmağınızın üst kısmıyla tutmaya çalışın.

Tırnaklarınızı İnceleyin

Tırnaklarınızı keserken periyodik olarak tırnaklarını kontrol ederek hepsinin aynı uzunluk ve şekildeki olmasını sağlayın. Düzgün olduklarından emin olun. Sivriltilmiş tırnaklar günlük hayatta acı verici ve rahatsız edici olabilir. Tırnaklarınız eşit olana kadar kırpmaya devam edin.

 

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.