www.vipbakim.com

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Günümüzde birçok kişinin ortak problemi olan tırnak batması özellikle ayak başparmağında görülmektedir. Tırnağın keskin tarafının tırnağın sonundaki ya da yanındaki deriye gömülmesiyle oluşan tırnak batması büyük bir acı vermektedir. Tırnağın deriye girdiği bölgede oluşan bu iltihaplanma ve acıya birkaç şekilde müdahale edilmektedir. Ancak kendi yöntemlerinizle tedavi edemediğinizde mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

İşte “Tırnak batması nasıl geçer” sorusuna birkaç maddelik evde uygulayabileceğiniz öneriler:

  • Ayağınızı günde en az 4 defa sıcak suda bekletin. Suyun içerisine herhangi bir madde eklemenize gerek yoktur.
  • Tırnağın battığı iltihaplı bölgede dahil olmak üzere ayağınızı günde 2 defa sabunlu su ile iyice yıkayın ve gün boyunca ayağınızın temiz ve kuru kalmasını sağlayın.
  • Özellikle tırnak batması yaşadığınız dönemde dar kalıplı ve yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Önü geniş ve daha rahat ayakkabılar giymeniz tedavi sürecinizi hızlandıracaktır.
  • Suda bekletme isteminin ardından deriye batmakta olan tırnağın köşesini hafifçe kaldırmaya çalışın. Ardından tırnak ve deri arasına küçük bir parça pamuk yerleştirin. Böylelikle tırnak ve deri arasında bir boşluk oluşturmuş olursunuz. Pamuğu her gün değiştirin. Yaklaşık 10 gün içerisinde tırnağınız büyüyecektir ve batma problemi tamamen ortadan kalkacaktır.

Tırnak Batmasını Önleyecek Öneriler

Ayağınızı Sıkan Rahatsız Ayakkabılar Giymeyin

Kalıbı dar ayakkabılar ve sıkı ayakkabılar parmaklarınızı sıkıştırarak tırnağınıza baskı yapar. Bu sürecin sürekli tekrarlanmasıyla birlikte de tırnak deriye baskı yaparak anormal bir şekilde büyümesine neden olur. Aynı etkiyi topuklu ve sivri uçlu ayakkabılar da yapmaktadır. Bu nedenle ön tarafı geniş rahat ayakkabılar tercih etmenizi öneririz.

Tırnaklarınızı Yanlış Kesmeyin

Ayak tırnaklarının biçimsiz bir şekilde kesilmesi tırnak kenarlarının deriye gömülmesine neden olmaktadır. Buna istinaden tırnaklarınızı düz kesmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca kenarlarına törpü yapmanızda kenarlı bırakmamanızı sağlamaktadır.

Güvenmediğiniz Yerde Pedikür Yaptırmayın

Alelade yerlerde yanlış uygulanan pedikür, tırnağınızın enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu nedenle güvendiğiniz yerlerde pedikürünüzü yaptırmalısınız ki sonrasında batık sorunu yaşamayasınız.

Yaralanmalarda Kaçının

Futbol gibi ayakla oynanan oyunlar tırnak batmasına neden olabilir. Ayrıca herhangi bir şekilde tırnağın darbe alarak zedelenmesi sonucuyla da tırnak batması görülebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.