www.vipbakim.com

Tırnak Yemenin Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Yemenin Nedenleri Nelerdir?

Takıntılı bir davranış olan tırnak yemenin nedenleri oldukça geniştir. Sadece kozmetik bir sorun olmayan tırnak yeme alışkanlığı psikolojik sorunlara da işaret etmektedir.

Tıpta onikofajya (onychophagia) olarak bilinen tırnak yeme alışkanlığı, tırnağı ağza götürmekle başlayan ve ardından kanatarak tırnağın şeklini bozacak kadar derinden yemeye kadar devam eden ciddi bir sorundur. 7 ve 15 yaş aralığında başlayan tırnak yeme alışkanlığı sıkıntı ve saldırganlık duygularının açığa çıkamadığı durumlarda, çocukların saldırganlaşarak bu dürtüyü ortaya çıkarma şeklidir.

Baskıcı ve Otoriter Aile Yapısına Dikkat

Güvensizlik belirtisi olarak kabul edilen tırnak yeme alışkanlığı, aşırı baskıcı ailelerde daha sık görünmektedir. Bunun yanı sıra otoriter bir eğitim sistemi, çocuğun küçük yaşlardan itibaren sürekli azarlanması, eleştirilmesi, beğenilmemesi, ilgi gösterilmemesi gibi çocuğu strese sokan durumlar tırnak yemenin nedenleri arasında yer almaktadır. Aile bireylerinin tırnak yeme alışkanlığının önüne geçmeden önce yapması gereken çocuğunu üçüncü kişilerin yanında asla azarlamamalıdır.

Evdeki Gerilimi Azaltın

Günlük telaşları evinizin içerisine sokmamanızı öneririz. Yaşadığınız her sorunu çocuğuna hissettirmeniz, çocuğunuzu strese sokmaktadır. Bu durumda tıpkı parmak emmede olduğu gibi çevrede oluşan psikolojik hoşnutsuzluklar tırnak yeme alışkanlığını beraberinde getirir.

Tırnak Yeme Alışkanlığının Tedavisi Nedir?

Öncelikle en etkili tedavi yöntemi görmezden gelmedir. Ebeveynler 3-4 yaşına kadar çocuklarının tırnak yediğini görmemezlikten gelerek bu alışkanlığı nasıl kazandığını saptamalıdır. Sorunlar bulunarak çözüme kavuşturulmalı ve tırnak yeme alışkanlığının kötü bir durum olduğu çocuğun gururunu kırmadan uygun bir biçimde anlatılmalıdır.

Tırnaklarını yemeğe devam eden çocuklara eki hafif pamuk eldivenler giydirilerek yatırmak, gece tırnak yeme isteğiyle elini ağzına götürdüğünde caydırıcı ve hatırlatıcı bir etki olacaktır. Ayrıca günümüzde hemen hemen her yerde kolayca ulaşılabilen acı ojelerde tırnaklara sürülebilir. Bu renksiz ojelerde acı tadı nedeniyle caydırıcı olmaktadır.

Bu süreçte çocuğunuzu asla zorlamamalısınız. Zorlayarak tırnak yeme alışkanlığını kestiğiniz çocuğunuzun ileriki dönemlerde yeniden tekrarladığını gözlemleyebilirsiniz. Zorlamak yerine her fırsatta bu alışkanlığın kötü bir şey olduğunu açıklamanız ve çocuğunuzu meşgul edecek uğraşlar hazırlamanız, alabileceğiniz en iyi önlemdir. Önce çocuğunuzu tanımanızı daha sonra ise tırnak yeme nedenleri hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.