www.vipbakim.com

Dudak Kurumasının Nedenleri

Dudak Kurumasının Nedenleri

Dudak kuruması hem bayanların hem de erkeklerin kışın sıkça yaşadıkları bir cilt problemidir. Erkeklerinde bayanlarında sürekli yaşadıkları bu sorun en çok bayanların kafasına taktıkları bir problemdir.

Bayanlar için dudaklarının kuruması ve çatlaması görselliği etkileyen önemli bir sorundur. Dudak kurumasının tüm nedenlerini sizler için araştırdık.

 

Dudak Kurmasının Nedenleri

1- Dudak kuruluğunun başlıca sebebi demir, B vitamini ve yağ eksikliğidir. Vücutta eksik olan bu gerekli vitaminler dudak kurumasında önemli rol oynar. Sürekli kuruyan dudaklara sahipseniz öncelikle vücudunuzun eksiklerini gidermelisiniz.

 

2- Dudak kurumasına su kaybı da bir nedendir. Gün içerisinde yeteri kadar alınmayan su miktarı veya su yerine alınan diğer asitli içecekler dudak kurumasına neden olabilir. Bu açıdan günde mutlaka en az 2,5 litre su içilmelidir.

 

3- Dudaklarınız için kullandığınız ruj, dudak koruyucular, nemlendirici ve parlatıcılar içerisinde kimyasal içerik fazla bulunur. Satın alacağınız ürünlerin içeriklerinin doğal olmasına dikkat ederek kaliteli ürünleri tercih etmenizi öneririz.

 

4- Dudak kurumasında yapılan önemli bir yanlışlık sürekli dudakları yalamaktır. Alışkanlık haline gelen bu durum dudakların daha fazla kuruyup çatlamasını sağlar. Aklınıza geldiği anda dudaklarınızı ıslatmayacağınızı sürekli kendinize hatırlatın.

 

5- Dudak kurumasında çok bilinmese de psikolojik durumun etkisi büyüktür. Ruhsal sağlığınız çok dengede değilse ve dudaklarınız sürekli olarak kuruyorsa bir yardım almalı ve sorununuzu çözmelisiniz. Dudak kurumasında ruhsal durumun önemi unutulmamalıdır.

 

6- Dudak kurumasında tozlu ortamlarda fazla bulunmak ve güneşin cildimize fazla temas etmesi de etken olabilir. Doğal dudak koruyucular kullanarak ve genel sağlığımız için tozlu ortamlardan uzak durarak dudaklarınızı koruyabilirsiniz.

 

7- Yukarıda verdiğimiz bütün etkenlere önlem almanıza rağmen dudaklarınız da kuruma ve çatlama durumu hala devam ediyorsa genel bir doktora görünüp test yaptırmakta fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.