www.vipbakim.com

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Yöntemler

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Yöntemler

Göz altı kırışıklıkları ve göz çevresi kırışıklıkları, göz etrafındaki kasların, yapılan mimikler ile çok sık kasılıp gevşemesi ile birlikte oluşan ve ileriki yaşlarda daha da belirginleşerek kişiyi rahatsız eden estetik bir görünüm oluşturmaktadır.

Doğal bir durum olan bu tip kırışıkların oluşumu ise, göz etrafında bulunan kasların üzerindeki dokunun kasların hareketleri ile bir zaman sonra kırışmaya başlamasından kaynaklanır.

Kişinin yaşlanması sonucunda, kırışıklar derinleşmeye başlar ve cilt aşağı doğru sarkar. Çünkü yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar ve vücut biyolojik olarak cilt yapısını tedavi edemez hale gelir.

Göz etrafındaki kırışıkların ve göz altı kırışıklarının diğer nedenleri arasında, koruyucu krem ya da güneş gözlüğü kullanmadan uzun süre güneş altında kalma, genetik sebepler, alkol tüketimi ve sigara kullanımı gelmektedir.

Bahsettiğimiz bu nedenler, erken dönemde yaşlanmaya neden olacağından ötürü bunları  yapmaktan uzak durmalı ve cildimize özen göstermeliyiz.

Bu anlamda alternatif tıp  dünyasında göz çevresi kırışıklığı için pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Gelelim canlı ve güzel bir görünüme sahip olmak adına, tamamen bitkisel yöntemler ile göz çevresi kırışıkları için çözüm önerilerine;

Havuçlu göz maskesi: Havuç, içeriğinde bulunan bol miktardaki  A vitamini sayesinde, cilt yapısında yeni hücrelerin üremesini sağlar ve kırışık oluşumuna karşı da cildi koruyarak bariyer oluşturur. Ayrıca antioksidan özelliği de olan havuç, cildin erken yaşlanmasına neden olan tüm etkenleri  vücuttan uzaklaştırarak korumaya yardımcı olur.

Bunun için 2 adet havucun kabuklarını soyun, daha sonra havuçların suyunu çıkarın ve 1 çay kaşığı badem yağı ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı buzdolabına kaldırın ve 2 saat dinlendirin. Ardından karışımı göz çevrenizin alt ve yan taraflarına sürerek yarım saat bekletin. Sürenin sonunda yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kez uygulamanız tavsiye edilir.

Lahanalı göz maskesi: Lahana, içeriğinde bulunan C  vitamini etkisi ile  erken yaşta ortaya çıkan kırışıkları engellemek adına önemli bir yere sahiptir. Diğer taraftan lahana, vücudun kan dolaşımını artırarak göz çevresindeki alana daha çok oksijen gitmesini sağlar, bu da hücrelerin sık sık yenilenmesine yardımcı olur.

Bunun için ilk önce 3 tane lahana yaprağını yıkayın ve katı meyve sıkacağı yardımı ile suyunu çıkarın. Daha sonra 1 çay kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırarak göz çevrenize uygulayın. 20 dk. beklettikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Muzlu göz maskesi: Muz içeriğinde bulunan bol miktarda A ve C vitaminleri ve yaşlanma karşıtı etkisi ile cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve kırışık görünümünü de ciddi oranda azaltır. Bunun için 1 adet muzu ezerek püre haline getirin, ardından 2 çay kaşığı gül suyu ile iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı göz çevrenize uygulayın ve yarım saat bekletin, ardından ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.